Lisans

Ç.Ü. Bilgisayar Mühendisliği bölümü; Bilgisayar Yazılımı, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği Kuramsal Temelleri, Bilgisayar Donanımı, Kontrol ve Kumanda Sistemleri olmak üzere beş ana bilim dalından oluşan ve dört yıllık lisans eğitimi sonunda "Bilgisayar Mühendisi" ünvanıyla mezun veren bir programdır. Öğrencilerin mezun olabilmesi için bölümümüzde mühendislik formasyonuna uygun olarak verilen teorik ve uygulamalı derslerin yanında yaz stajını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. 2006 yılından bu yana öğrenci alan Ç.Ü. Bilgisayar Mühendisliği bölümü Microsoft ve CERN gibi dünyaca ünlü kurumlar da dahil olmak üzere çok önemli yerlerde çalışan mezunlara sahiptir.

Kendine ait bölüm binasında bulunan derslik ve laboratuvarlara ek olarak Ç.Ü. Bilgisayar Mühendisliği, bulunduğu yer itibariyle hem akdeniz hem de çukurova bölgesinin en büyük şehrindedir. Bu açıdan ileri teknolojinin bölgeye aktarılmasında Ç.Ü. Bilgisayar Mühendisliği bölümünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca bölümümüz, anılan bölgede Bilgisayar Mühendisliği alanında hem lisans hem de lisansüstü alanda tek olma özelliğine sahiptir. Bölümün bu yeteneklerine ek olarak yeni başlayan sanayi işbirlikleri sayesinde öğrenci projeleriyle hem bölgeye katkı sağlanması hem de mezunlar için bölgede istihdam yaratılması amaçlanmaktadır.

Mezunlarımız yurtiçinde sıklıkla bankalar, holdingler, büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının bilgi-işlem birimlerinde veritabanı uygulamaları, ofis otomasyonları, web tabanlı uygulamalar, bilgisayar ağları ve güvenliği alanında, yazılımevlerinde uygulamaların her aşamasında, Aselsan, Havelsan, STM gibi savunma sanayi kuruluşlarda ar-ge yazılımları alanında, halen gelişmekte olan bir alan olarak akademik alanda istihdam edilmektedir. Yurtdışında özellikle uluslararası şirketlerin (IBM, Microsoft gibi) ar-ge bölümlerinde iş imkanı bulabilmektedir.