Laboratuvarlar

LİSANS

  • Sayısal Elektronik Lab.
   Laboratuvar, lisans programında kullanılmaktadır. Elektronik ile elektroniğe dair temel araç-gereç ve devre elemanlarının kullanımının öğrenilmesi ile öğrenilmiş teorik bilgilerin uygulamaya dökülmesi sağlanmaktadır. Laboratuvar uygulamaları sırasında ölçüm cihazları (osiloskop, voltmetre, avometre, sinyal jeneratörü ve güç kaynakları) tanıtılır ve bu cihazlar, uygulamalarda kullanımı gösterilir. Ayrıca basit devre elemanları olan dirençler, kapasitörler, transistörler ve indiktörler kullanılarak çeşitli temel uygulamalar gerçekleştirilir. 

 

  • Yazılım 1
   Genellikle seçmeli dersler ve bazı zorunlu lisans derslerinde kısmi olarak kullanılmaktadır. Derslerde kullanılan yazılımları barındıran 45 adet bilgisayar bulunmaktadır.

 

  • Yazılım 2
   Algoritmalar ve Programlama 1-2, Veri yapıları ve Nesneye dayalı programlama gibi yazılım derslerinin laboratuvar saatlerinde kullanılır. İlgili derslerde kullanılan yazılımları ve çift işletim sistemine (Linux ve Windows) sahip toplam 61 PC bulunmaktadır. 

 


LİSANSÜSTÜ

  • Kontrol ve Otomasyon Lab.
   Kontrol ve Otomasyon Laboratuvarı, kontrol sistemleri ve robotik konularında uygulamalı ve teorik araştırmalar yapılan bir birimdir. Laboratuvarda bir adet birleştirilimiş sıvı tank sistemi, bir adet robot kolu, bir adet modüler servo sistemi ve bir adet dijital sarkaç kontrol sistemi bulunmaktadır. Halihazırda lisansüstü öğrencileri tarafından kullanılmaktadır ve gelecekte kontrol ile ilgili derslerde kullanılması planlanmaktadır. 

 

  • iCAD Lab.
   Bazı gerçek dünya problemlerine yenilikçi yaklaşımlarla akıllı cihazlar tasarlanır. 3D modelleme ve yazdırma probleme uygun tasarım, gömülü sistem destekli devre ve yazılımlarla da probleme uygun ve akıllı çözüm üretilir. Bilgi için tıklayınız.