Yüksek Lisans

Ç.Ü. Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans programı özellikle yapay zeka, yazılım, donanım, haberleşme ve kontrol alanlarına yoğunlaşan ve iki yıllık eğitim sonunda "Bilgisayar Yüksek Mühendisi" unvanıyla mezun veren bir programdır. Öğrencilerin mezun olabilmesi için bölümümüzde verilen 7 teorik seçmeli ders ve 1 seminer konusu yanında tez çalışmasını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.


Kendine ait bölüm binasında bulunan derslik ve laboratuvarlara ek olarak Ç.Ü. Bilgisayar Mühendisliği, bulunduğu yer itibariyle hem Akdeniz hem de Çukurova bölgesinin en büyük şehrindedir. Bu açıdan ileri teknolojinin bölgeye aktarılmasında Ç.Ü. Bilgisayar Mühendisliği bölümünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca bölümümüz, anılan bölgede Bilgisayar Mühendisliği alanında hem lisans hem de lisansüstü alanda tek olma özelliğine sahiptir. Bölümün bu yeteneklerine ek olarak yeni başlayan sanayi işbirlikleri sayesinde öğrenci projeleriyle bölgeye katkı sağlanması amaçlanmaktadır.


Mezunlarımız geneli çalıştıkları kurumlarda kademe yaparak şef, takım veya bölüm lideri gibi pozisyonlara atanırken bir kısmı da büyük sanayi kuruluşlarında ar-ge yazılımları alanında yüksek öneme sahip projelerde görevler almaktadırlar. Akademik alanda çalışmaya devam etmek isteyen mezunlarımız ise yüksek lisansı tamamlayarak akademisyenliğe bir adım atmaktadır.

Dersler ve içerikleri için tıklayınız.